12proc
Žemės dienos proga Vilniuje – dvi išskirtinės meno instaliacijos

progaAr šiukšlės yra tai, ką ateinančioms kartoms norime palikti po savęs? Šį klausimą užduoda šiandien, pasaulinę Žemės dieną, pristatoma Jolitos Vaitkutės instaliacija „(Ne)amžinos vertybės“, inicijuota Aplinkos ministerijos. O Vilniaus Vinco Kudirkos aikštėje įgyvendinama tirpstančio ledo instaliacija kviečia ieškoti tvaresnių sprendimų kasdieniame gyvenime.

Ypatingas dėmesys – ankštinių ir baltyminių augalų perdirbimui

ankstiSiekdama tinkamai pasirengti artėjančiam paraiškų priėmimui, Žemės ūkio ministerija tikslina Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos srities „Parama investicijoms į žemės ūkio produktų perdirbimą, rinkodarą ir (arba) plėtrą“ įgyvendinimo taisykles. 

Aplinkos ministras stabdo neskaidrų žemės suteikimą, besinaudojantiems – pereinamasis laikotarpis sutartims sudaryti

sudarytiAplinkos ministerijai nuo šių metų sausio perėmus Nacionalinės žemės tarnybos pavaldumą ir išanalizavus Specialiųjų tyrimų tarnybos antikorupcinio vertinimo išvadas bei Žemės ūkio ministerijos Centralizuoto vidaus audito skyriaus rekomendacijas, pateiktas 2022 m. vasario 28 d. ataskaitoje, buvo aptiktas laikino naudojimo paskirties žemės suteikimo naudotis procesas be teisinio pagrindo ir nevykstant jokiems konkursams.

Prasidėjo akcija „Saugom mišką“: aplinkosaugininkai organizuos reidus šalies miškuose

saugomŠiandien Aplinkos apsaugos departamento Miškų kontrolės departamento pareigūnai pradeda aplinkosauginę akciją „Saugom mišką“. Akcija truks iki gegužės 15 d. ir jos metu bus organizuojamos tikslinės išvykos visų nuosavybės formų šalies miškuose tam, kad nebūtų vykdomi kirtimai ir medienos ištraukimas draudžiamu laikotarpiu.

Klimato kaitos programos investicijos paskatino žaliuosius pokyčius

pokyciusPasinaudoję praėjusiais metais skirtomis Klimato kaitos programos lėšomis gyventojai ir viešosios įstaigos įdiegs ar įsigis iš nutolusių saulės parkų beveik 60 MW galios saulės elektrinių elektros gamybai, tam skirta 36 mln. eurų. Tai leis Lietuvai ilgalaikėje perspektyvoje tapti labiau energetiškai nepriklausoma ir sumažinti šalies šiltnamio dujų emisijas.

Didėja valstybinės reikšmės miškų plotai

plotaiTrečiadienį Vyriausybė pritarė, kad 2340 ha valstybinės žemės fonde esančių ir nepanaudotų nuosavybės teisėms atkurti miškų būtų priskirti valstybinės reikšmės miškų plotams. Šie miškai yra 5 savivaldybėse – Anykščių, Panevėžio, Telšių, Varėnos rajonų ir Vilniaus miesto.

Pieno ūkininkai kovo 23-ąją žada didelę protesto akciją

pienoPieno ūkininkai kovo 23 dieną prie Seimo planuoja surengti didžiausią pastarojo meto protesto akciją, kurioje planuoja dalyvauti apie 2,5 tūkst. žmonių. 

„23 dieną mes atvažiuojame iš visų rajonų po 50 žmonių, leidimai išimti, atvažiuos ir latvių delegacija mums į talką, šiandien vyksta ta akcija prie Vyriausybės, ūkininkai tikrai nesustos, turime ir kitų priemonių (…) Mums čia nėra klausimo, būti ar nebūti, – Vyriausybė pasakys, ar reikia to pieno, ar ne“, – trečiadienį spaudos konferencijoje teigė Lietuvos pieno gamintojų asociacijos prezidentas Jonas Vilionis.

Įsigalioja draudimas paukščių perėjimo laikotarpiu kirsti medžius

kirstiAplinkos ministerija primena, kad nuo kovo 15 d. prasideda aktyvus paukščių veisimosi laikotarpis, kuris tęsis iki rugpjūčio 1 d., todėl nebegalima kirsti ar intensyviai genėti saugotinų medžių – viešųjų želdinių ir želdynų. Privatiems želdiniams šis draudimas netaikomas, tačiau kviečiame būti sąmoningais ir netrikdyti sparnuočių ramybės.

Kaip tinkamai naudoti oro kondicionierius?

kondicUž lango vis dažniau pasirodanti saulė primena, kad greitai ateis ir vasara, kuri kartais būna kur kas kaitresnė nei norisi. Džiugu, kad tuomet yra įvairiausių mikroklimato kūrimo priemonių, kurios ne tik gerina buvimo namuose kokybę, tačiau taip pat ir užtikrina, kad bus galima išvengti karščio sukeliamų sveikatos problemų. Efektyviausia namų vėsinimo įranga yra oro kondicionieriai, kurie dėl mažėjančių kainų yra prieinami daugeliui.

Miškininkai kartu su gamtos mylėtojais visoje Lietuvoje iškėlė tūkstančius inkilų!

inkiluValstybinių miškų urėdijos miškininkai pasitinka pavasarį sugrįžtančius paukščius iškeldami sparnuočiams naujus namus – daugiau nei 8 tūkst. inkilų miško gyventojams. Kovo 10 dieną VMU miškininkai kartu su neabejingais gamtos mylėtojais visoje Lietuvoje dalyvavo inkilų kėlimo šventėje „Paukščiai grįžta namo“.

Supaprastinta gręžinių įteisinimo tvarka: ką svarbu žinoti?

greziniuAplinkos ministerija atkreipia dėmesį, kad tais atvejais, kai požeminio vandens išteklių naudojimui nereikalingas leidimas, pats gyventojas, kuris naudoja nelegalaus gręžinio vandenį savo reikmėms, gali tiesiogiai pateikti reikalingus duomenis gręžinio įteisinimui Lietuvos geologijos tarnybai.

Leidimą tirti žemės gelmes turinčių įmonių tarpininkavimo tokiais atvejais nebereikia.

Artėja dekoratyvinių augalų sodinimo sezonas: prieš rinkdamiesi pasitikrinkite, ar tai ne invazinė rūšis

dekorPavasarį želdynų projektuotojai, apželdinimo specialistai, dekoratyvinių augalų pardavėjai ir mėgėjai ruošiasi naujam sezonui. Vis dar pasitaiko atvejų, kai į platų dekoratyvinių augalų asortimentą įtraukiamos ir invazinės rūšys ar veislės, pavyzdžiui, baltažiedė robinija, gausialapis lubinas, raukšlėtalapis erškėtis, uosialapis klevas. Aplinkos ministerija primena, kokias invazines dekoratyvinių augalų rūšis draudžiama naudoti Lietuvoje. 

Paskelbta Lietuvos valstybinių miškų 2022 m. sanitarinės būklės apžvalga

sanitarinesValstybinė miškų tarnyba parengė Lietuvos valstybinių miškų 2022 m. sanitarinės būklės apžvalgą. Joje užfiksuota, kad Lietuvos valstybiniuose miškuose vabzdžių, ligų sukėlėjų, žvėrių ir abiotinių veiksnių sukelti pažeidimai 2022 m. užregistruoti 8471 ha plote, beveik tokiame pačiame kaip 2021 m. Tačiau pažeidžiančių veiksnių struktūra skyrėsi: vabzdžių pažeistų miškų plotai išaugo dvigubai, ligų buvo 37 procentais mažiau. Taip pat trečdaliu sumažėjo gyvūnų sužalotų medynų plotai, abiotinių veiksnių registruota 39 procentais mažiau.

Vilkų medžiojimo sezonas artėja prie pabaigos

pabaigosAplinkos ministerija informuoja, kad 2022-2023 m. medžioklės sezonui nustatytas 282 vilkų sumedžiojimo limitas jau baigiamas išnaudoti – medžiotojų pateiktais duomenimis iki vasario 28 d. jau sumedžiotas 281 vilkas.

Už laukinių paukščių apsaugą ūkininkai galės gauti paramą

laukiniuŠiemet startuos nauja intervencinė Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano priemonė „Laukinių paukščių apsauga už „Natura 2000“ teritorijos ribų“. Žemės ūkio ministerija jau parengė ir su visuomene derina jos įgyvendinimo taisykles.

Primename: nuo kovo bus draudžiama žvejoti kiršlius ir sterkus

kirArtėjant kalendoriniam pavasariui, kai kurių rūšių žuvys pradeda ruoštis nerštui, todėl įsigalioja jų žvejybos draudimai. Nuo kovo 1 d. iki gegužės 15 d. draudžiama žvejoti kiršlius, o nuo kovo 1 d. iki gegužės 30 d. – sterkus. Iki balandžio 30 d. tęsiasi prieš mėnesį prasidėjęs draudimas žvejoti lydekas, iki balandžio 1 d. draudžiama žvejoti  šamus.

Aplinkos ministerija prašo savivaldybių peržiūrėti finansinės paramos sąlygas individualių nuotekų valyklų įrengimui

salygassAplinkos ministeriją pasiekia informacija, kad savivaldybės norinčių gauti jų teikiamą finansinę paramą individualių nuotekų valyklų įsigijimui ir įrengimui gyventojų prašo pateikti statinio projektą. Atkreipiame dėmesį, kad statybą reglamentuojantys teisės aktai nebenumato prievolės įsirengiant vietinius valymo įrenginius ne mieste rengti statinio projektą, gauti statybą leidžiantį dokumentą ir vykdyti statybų užbaigimo procedūras.

Vieversio dieną jau galime išgirsti šio pavasario pranašo čirenimą

isgirstiŠiandien Lietuvoje minima Vieversio diena. Vieversys – vienas pirmųjų mažųjų giesmininkų, pavasariui artėjant parskrendančių iš šiltųjų kraštų, džiuginantis linksmu čirenimu. Lietuvos ornitologų draugijos duomenimis, pirmieji dirviniai vieversiai šiais metais pastebėti vasario 19 d. Šilutės, Šakių ir Alytaus rajonuose, o po kelių dienų ir Kuršių nerijoje.

Ne visada matomos Ukrainos karo aukos – gyvūnai

gyvunaiKaras Ukrainoje palietė ne tik šalies gyventojus, bet ir tuos, kurie pabėgti ar pasislėpti negali – gyvūnus. Daugelis augintinių liko be šeimininkų, elgetauja gatvėse, o gyvenantiems prieglaudose trūksta maisto ir medikamentų sužalojimams gydyti. Todėl minint karo Ukrainoje metines Aplinkos ministerija kviečia atsigręžti į Ukrainos gyvūnus ir jiems paaukoti.

Šiais metais Lietuvos žvejai galės pagauti daugiau stauridžių

stauPietų Ramiajame vandenyne žvejojantys Lietuvos laivai šiemet galės sužvejoti daugiau stauridžių. Atsižvelgiant į naujausias mokslininkų išvadas apie gerą Peru stauridės išteklių būklę, šių žuvų žvejybos galimybės padidintos 11 proc. Taigi mūsų šalies laivai šiemet galės sužvejoti 10 632 tonas stauridžių.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode